خسارت ۱۲۰۰ میلیارد دلاری تحریم‌‌ها به کشور در ۱۲ سال

رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران گفت: در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۱ (بازه زمانی ۱۲ ساله) تحریم‌ها حدود ۱۲۰۰ میلیارد دلار به کشور خسارت وارد کرده است.

خسارت 1200 میلیارد دلاری تحریم‌‌ها به کشور در 12 سال
پژواک کارفرما -

سلاح ورزی در خصوص «تحریم‌های اعمال شده علیه ایران که چه فرصت‌هایی را سوزانده و اقتصاد ایران از ناحیه تحریم‌‌ها چه میزان ضرر کرده است؟» بیان کرد: کارهای متعدد و مختلفی در خصوص برآورد هزینه‌های تحریم بر اقتصاد ایران در طول این سال‌ها انجام شده اما در تحقیقی که در سال گذشته برای این ارزیابی صورت گرفت از یک مدل کنترل ترکیبی استفاده شده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران گفت: براساس این مدل، تعدادی از کشورهایی که به ایران شباهت دارند انتخاب شدند و یک ایران ترکیبی بر اساس میانگین وزنی از آن کشورها شکل گرفت و اینکه ایران ترکیبی در دوره بعد از تحریم چه مسیری را قرار بوده طی کند، بررسی شد.

وی افزود: قاعدتا این مدل ایران ترکیبی در دوره قبل از تحریم، تقریبا همان مسیری را طی می‌کرده که ایران واقعی می‌رفته و بعد از آن تفاوت بین عملکرد ایران واقعی و ایران ترکیبی را حساب و آن شکاف بین تولید ملی و درآمد سرانه را احصاء می‌کنند و در نهایت این شکاف، مبنای محاسبه هزینه تحریم است که هم به صورت ناخالص داخلی هم به صورت درآمد سرانه مصرف، می‌توان آن را محاسبه کرد.

سلاح ورزی ادامه داد: در سال‌های 1390 تا 1401 (بازه زمانی 12 ساله) تحریم‌ها حدود 1200 میلیارد دلار به کشور خسارت وارد کرده است.  

انتهای پیام
۱۴۸۶
دیدگاه
آخرین‌های اقتصادی
آخرین اخبار
پربازدیدها