تجارت یک میلیارد دلاری با لبنان در چشم‌انداز ۵ ساله

به گفته رایزن بازرگانی ایران در لبنان چشم‌انداز پنج ساله تجارت ایران با لبنان درحال رسیدن به افق یک میلیارد دلاری است.

تجارت یک میلیارد دلاری با لبنان در چشم‌انداز ۵ ساله
پژواک کارفرما -

ابراهیم محمدرضازاده، رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در لبنان با اشاره به استقبال هیات‌های تجاری لبنان از نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۴ گفت: لبنانی‌ها هوش بالایی در تجارت دارند و همین موضوع باعث شده سهم قابل توجهی از بازار کشورهای آفریقایی را تصاحب کند؛ لبنانی‌ها بیش از ۳۰۰ سال است که خریدار پسته و فرش ایرانی هستند تا جایی‌ که می‌توان گفت لبنان هاب صادرات فرش ایران به اروپا، آمریکا و برخی کشورهای آفریقایی است.

وی افزود: در اکسپو ۲۰۲۴ محصولات کشاورزی، دارو، تجهیزات پزشکی، مصالح ساختمانی، مواد غذایی، باتری خودرو، محصولات پتروشیمی، خدمات فنی و مهندسی، کفش و چرم ایرانی توجه لبنانی‌ها را به خود جلب کرد.

رایزن بازرگانی ایران در لبنان با بیان اینکه نمایشگاه امکان پیدا کردن تجار واقعی را برای هیات‌های خارجی فراهم می‌کند، اظهار کرد: در تبادلات تجاری برقراری ارتباط حرف نخست را می‌زند اما باید این نکته را در نظر داشت که امضای عقد قرارداد یک پروسه زمان‌بر است و نباید انتظار داشته باشیم که بازدیدها مساوی عقد قرارداد شود؛ اما به نظر می‌رسد تشکیل جلسات B۲B روزنه‌های خوبی را پیش روی تجار لبنانی قرار داد و پیش‌بینی می‌کنم این بازدیدها در ماه‌های آینده منجر به عقد قراردادهای خوبی شود.

رضازاده برآورد کرد که صادرات محصولات ایرانی به  لبنان را حدود ۵۰۰ میلیون دلار باشد و اضافه کرد: از نظر آماری گزارش‌ها از رقم صادرات کالا از ایران به لبنان متفاوت است؛ بنا به آمار گمرک چیزی که با نام و برند ایرانی وارد لبنان شده، حدود ۱۱۲ میلیون دلار بوده است؛ این در حالی است که بسیاری از کالاهای ایرانی به ترکیه صادرات و از آنجا به کشورهای دیگر از جمله لبنان صادرات مجدد می‌شوند. 

وی خبر داد: گمرک لبنان در سال گذشته صادرات کالای ایرانی به لبنان را حدود ۳۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است.

رایزن بازرگانی ایران در لبنان با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان ایرانی باید چابک‌تر شوند، گفت: تجار ایرانی برای اینکه بخواهند سهم بیشتری از بازار کشورهای منطقه را تصاحب کنند، باید خود را با شرایط بین‌المللی وقف بدهند؛ اما با این وجود چشم‌انداز پنج ساله تجارت با لبنان رسیدن به افق یک میلیارد دلاری در سال است.

وی با تاکید بر اینکه مساله تبادل مالی بین ایران و لبنان حل شده است، تصریح کرد: انتقال وجه با هزینه یک در هزار انجام می‌شود که این شیوه مراوده مالی در کمتر کشوری رخ می‌دهد.

انتهای پیام
۱۰۲۹
دیدگاه
آخرین‌های اقتصادی
آخرین اخبار
پربازدیدها