اشتغال ۱۶۲ هزار نفری تهرانی‌ها در سال ۱۴۰۲

سرپرست اداره کل کار استان تهران گفت: در سال ۱۴۰۲ بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه رصد ۱۶۲ هزار و ۸۷۲ نفر مشغول بکار شدند که حاکی از تحقق بیش از ۱۰۸ درصدی تعهد ابلاغ شده به استان تهران بوده است

اشتغال ۱۶۲ هزار نفری تهرانی‌ها در سال ۱۴۰۲
پژواک کارفرما -

تهران به‌عنوان مرکز سیاسی و اداری، کانون اقتصادی و اولین منطقه صنعتی کشور شناخته می‌شود. عواملی همچون پایتخت بودن، وجود کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و مراکز صنعتی و داشتن مجموعه‌ای از جاذبه‌های گردشگری باعث شده که وضعیت اشتغال تهران نسبتاً مساعد باشد. اما از سویی دیگر، عواملی مانند افزایش جمعیت، افزایش بی‌رویه مهاجرت در سال‌های اخیر، نبود زیر ساخت و افزایش فارغ التحصیلان، چالش‌هایی را نیز در حوزه اشتغال و استخدام در تهران ایجاد کرده است.

همین موضوع باعث شده است که سیاست گذاری ها و برنامه ریزی برای اشتغال در تهران با حساسیت بیشتری روبرو باشد. چرا که میزان اشتغال کاذب و غیررسمی نیز در تهران زیاد است, لذا هدفگذاری ها باید به گونه ای باشد که آسیب های ناشی از بازار کار برای کارگران به حداقل برسد.

محمد آذر پناه,‌ سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران گفت: تعهد اشتغال استان تهران در سال 1403با رویکرد حمایت از اشتعال و کار آفرینی با محوریت تقویت مهارت نیروی کار، دانش بنیان‌ها و مشاغل خانگی دانش پایه صورت خواهد گرفت.

وی  اظهار کرد: با توجه به ضرورت پیش بینی الزامات توسعه استان در میان مدت و بلند مدت اشتغال‌های ایجاد شده در استان تهران در سال جدید باید  رویکرد حمایت از کسب و کارهای دانش بنیان، ارتقای مهارت منابع انسانی متناسب با اقتضائات فناوری و مشاغل خانگی دانش پایه و تلاش در راستای توسعه صادرات آن‌ها در اولویت نظام اجرایی استان قرار گیرد.

سرپرست اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان تهران بیان کرد: در سال جدید برای 180هزار و 691نفر تعهد اشتغال از سوی وزارت کشور و وزارت تعاون،کار ‌و رفاه اجتماعی به استان تهران ابلاغ شده است که به دلیل محدودیت های موجود در سرمایه گذاری از جمله کمبود امکان توسعه بخش صنعت، آب، مسائل محیط زیستی، تراکم جمعیت و... در سطح استان، باید تلاش کنیم بخش عمده اشتغال جدید استان را به حوزه های دانش بنیان و مشاغل خانگی اختصاص دهیم.

وی ادامه داد: در سال 1402 بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه رصد 162 هزار و 872 نفر مشغول بکار شدند که حاکی از تحقق بیش از 108 درصدی تعهد ابلاغ شده به استان تهران بوده است. 

آذر پناه گفت: طی یک سال گذشته 7381 مجوز در حوزه مشاغل خانگی صادر شد و بیش از 2262میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه نیز متقاضیان مشاغل خانگی پرداخت شد که بیش از سهم تسهیلات ابلاغ شده برای مشاغل خانگی استان بوده و عملکرد 102درصدی را رقم زده است.

وی تصریح کرد: در حوزه اجرای جز 3بند "ب" تبصره 18نیز، مبلغ 3هزار 670میلیارد ریال تسهیلات برای اشتغال زایی 2هزار و 258نفر پرداخت شد.

انتهای پیام
۱۰۹۷
دیدگاه
آخرین‌های اقتصادی
آخرین اخبار
پربازدیدها