افزایش احتمال انتخابات ۲ مرحله‌ای؛

۱۰ روز تا انتخابات ریاست جمهوری/مسعود پزشکیان، پیشتاز جستجوی کاربران گوگل در ۲۹ استان

سرویس گوگل‌ترندز با تحلیل رفتار کاربران ایرانی در جست‌وجوی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری، اطلاعات جالبی را آشکار کرده است و تحلیل این اطلاعات می‌تواند دیدگاهی در مورد توجه فعلی کاربران اینترنتی به نامزدهای شش‌گانه ارائه دهد.

10 روز تا انتخابات ریاست جمهوری/مسعود پزشکیان، پیشتاز جستجوی کاربران گوگل در 29 استان
پژواک کارفرما -

با مشخص شدن نامزدهای شش‌گانه انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۰ خرداد، رقابت‌های چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری وارد مرحله تازه‌ای شد. رفتار کاربران در طول این ۷ روز، چشم‌اندازی از اقبال نامزدها و واکنش کاربران به رویکرد نامزدهای مختلف ارائه می‌دهد.

نمودار اول، توجه نسبی کاربران ایرانی را به شش نامزد از بعدازظهر ۲۰ خرداد تا ظهر ۲۷ خرداد نشان می‌دهد.

پزشکیان پیشتاز است / دوگانگی قالیباف-جلیلی جدی است / انتخابات ۲مرحله‌ای خواهد شد؟ / نمودار

در نخستین ساعت‌های پس از انتشار رسمی اسامی نامزدها، بیشترین جست‌وجوی کاربران متوجه مسعود پزشکیان و مصطفی پورمحمدی بود؛ پس از آن‌ها، نوبت به سعید جلیلی و سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رسید و محمدباقر قالیباف و علیرضا زاکانی با کمترین استقبال کاربران مواجه شدند. البته پورمحمدی پس از ۲ ساعت، جایگاه خود را به جلیلی واگذار کرد و در طول این هفت روز، جز در ساعت‌هایی خاص، در جایگاه چهارم ثابت مانده است.

با فرو نشستن موج شگفتی اولیه از حضور مسعود پزشکیان در جمع نامزدها، فاصله او و سعید جلیلی رفته‌رفته کاهش پیدا کرد؛ با این‌حال پزشکیان هنوز توجه بیشتری را در مقایسه با دیگر نامزدها جلب کرده است. اوج جست‌وجوها پس از غافلگیری روز نخست، نیمه‌شب ۲۴ خرداد اتفاق افتاد که پزشکیان با پاسخ‌های سریع به کارشناسان، توجه کاربران اینترنتی را هم جلب کرد.

اتفاق مشابهی نیز در روند دیگر نامزدها دیده می‌شود و زمانی‌که صحبت‌های خاصی را در برنامه‌های تلویزیونی مطرح می‌کنند، روند توجه کاربران نیز به سوی آن‌ها جلب می‌شود. این روند در مورد جلیلی و قالیباف قوی‌تر از سه نامزد دیگر (پورمحمدی، قاضی‌زاده هاشمی و زاکانی) است.

توجه کاربران در استان‌های مختلف کشور

جدول زیر، توزیع رفتار کاربران اینترنتی را در استان‌های کشور نسبت به شش نامزد انتخابات نشان می‌دهد. سهم میانگین توجه کاربران هر استان به هر نامزد بر حسب درصد در خانه‌های جدول درج شده است. میانگین کشوری (ایران، با رنگ قرمز) بیانگر آن است که طی هفته گذشته، سهم توجه ۴۳ درصد کاربران عمدتا متوجه مسعود پزشکیان بوده و پس از او سعید جلیلی با ۲۳ درصد، محمدباقر قالیباف با ۱۳ درصد، مصطفی پورمحمدی با ۹ درصد، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با ۷ درصد و علیرضا زاکانی با ۵ درصد در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

توجه نسبی کاربران به نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در استان‌ها
منطقه پزشکیان جلیلی قالیباف پورمحمدی قاضی‌زاده زاکانی
آذربایجان غربی ۵۸ ۱۶ ۸ ۷ ۶ ۵
کردستان ۵۸ ۱۵ ۹ ۷ ۷ ۵
کرمانشاه ۵۲ ۱۷ ۱۱ ۸ ۷ ۵
اردبیل ۵۲ ۱۸ ۱۲ ۸ ۶ ۵
آذربایجان شرقی ۵۱ ۲۰ ۱۰ ۸ ۶ ۵
ایلام ۵۰ ۱۷ ۱۲ ۹ ۶ ۶
زنجان ۴۷ ۲۱ ۱۲ ۹ ۷ ۵
گیلان ۴۵ ۲۲ ۱۲ ۸ ۷ ۶
کهگیلویه و بویراحمد ۴۴ ۲۱ ۱۵ ۸ ۶ ۶
لرستان ۴۴ ۲۱ ۱۴ ۹ ۷ ۶
ایران ۴۳ ۲۳ ۱۳ ۹ ۷ ۵
قزوین ۴۳ ۲۲ ۱۲ ۱۰ ۸ ۶
بوشهر ۴۲ ۲۴ ۱۴ ۹ ۶ ۵
فارس ۴۲ ۲۲ ۱۳ ۱۰ ۷ ۶
هرمزگان ۴۲ ۲۲ ۱۴ ۹ ۷ ۶
البرز ۴۱ ۲۴ ۱۳ ۹ ۷ ۶
گلستان ۴۱ ۲۴ ۱۳ ۹ ۷ ۶
یزد ۴۱ ۲۴ ۱۲ ۱۰ ۷ ۶
تهران ۴۱ ۲۲ ۱۴ ۱۰ ۷ ۶
همدان ۴۱ ۲۴ ۱۳ ۹ ۸ ۶
خوزستان ۴۱ ۲۴ ۱۳ ۱۰ ۶ ۶
کرمان ۴۰ ۲۴ ۱۲ ۱۱ ۸ ۶
خراسان شمالی ۳۹ ۲۳ ۱۴ ۹ ۸ ۷
چهارمحال بختیاری ۳۹ ۲۳ ۱۴ ۱۱ ۸ ۶
مازندران ۳۹ ۲۵ ۱۴ ۹ ۸ ۶
سمنان ۳۹ ۲۵ ۱۳ ۱۰ ۸ ۶
مرکزی ۳۹ ۲۶ ۱۲ ۱۰ ۸ ۶
اصفهان ۳۸ ۲۶ ۱۲ ۱۱ ۸ ۶
سیستان و بلوچستان ۳۷ ۲۶ ۱۳ ۱۰ ۸ ۶
خراسان رضوی ۳۶ ۲۸ ۱۴ ۱۰ ۷ ۶
قم ۳۴ ۳۵ ۱۵ ۶ ۵ ۵
خراسان جنوبی ۳۴ ۳۴ ۱۱ ۹ ۷ ۶

ارزیابی اولیه بر اساس این داده‌ها حاکی از آن است که هیچ‌یک از نامزدها در حال حاضر توجه بیش از نصف جمعیت را جلب نکرده‌اند، بنابراین با فرض مشارکت معمول، می‌توان انتظار داشت که انتخابات به دور دوم کشیده شود.

نمودار زیر، جدول فوق را به شکل دیداری نمایش می‌دهد. همان‌طور که می‌بینید، مسعود پزشکیان در نیمه شمالی و غربی کشور محبوبیت بالاتری دارد و فقط در استان‌های خراسان جنوبی و قم است که «سعید جلیلی» با اختلاف اندک، توجه بیشتری را به خود جلب کرده. جالب اینجاست که سهم توجه به ۴ نامزد دیگر (قالیباف، پورمحمدی، قاضی‌زاده و زاکانی) در استان‌های کشور تفاوت خاص و تعیین‌کننده‌ای را نشان نمی‌دهد.

پزشکیان پیشتاز است / دوگانگی قالیباف-جلیلی جدی است / انتخابات ۲مرحله‌ای خواهد شد؟ / نمودار

نتیجه‌گیری

مسعود پزشکیان در ۲۹ استان از ۳۱ استان کشور، بیش از دیگر نامزدها موردتوجه کاربران قرار گرفته است. تحلیل کلیدواژه‌های جست‌وجو نشان می‌دهد که علاقه‌مندان به دیگر نامزدها، پزشکیان را رقیب اصلی خود می‌دانند. هرچند سهم توجه هواداران پزشکیان به دیگر رقبا پایین است؛ اما به نظر می‌رسد که آن‌ها سعید جلیلی را رقیب اصلی می‌دانند.

هواداران جلیلی و قالیباف، هر یک دیگری را رقیب اصلی خود می‌داند، با این حال آن‌ها نیز اخبار پزشکیان را با توجه بالایی زیرنظر دارند. هرچند سهم کلی توجه کاربران به جلیلی بالاتر از قالیباف است، اما ترند «کناره‌گیری جلیلی» روند روبه‌رشدی دارد. توجه هواداران نامزدهای اصولگرا به رؤسا و ترکیب ستاد انتخاباتی دیگر نامزدهای اصولگرا نیز نکته قابل‌توجهی است!

اتفاقات دوره‌های پیشین انتخابات ریاست‌جمهوری نشان داده است که عملکرد نامزدها در مناظره‌های رودررو، تصمیم‌گیری مردم را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین انتظار می‌رود که اتفاقات روزهای پیش‌رو، رفتار کاربران و توجه آن‌ها را تغییر دهد.

انتهای پیام
۱۴۴۲
دیدگاه
آخرین‌های سیاسی
آخرین اخبار
پربازدیدها