یک سوم تسهیلات اعطایی صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی رسید

رئیس دیوان محاسبات کشور، اظهار کرد که از مجموع تسهیلات اعطایی صندوق یک سوم آن به بخش خصوصی واقعی تخصیص داده شده است.

یک سوم تسهیلات اعطایی صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی رسید
پژواک کارفرما -

احمد رضا دستغیب رئیس دیوان محاسبات کشور با اشاره به عدم نیاز به ورود صندوق در بنگاه داری مستقیم گفت:روز گذشته با هیئت عامل محترم، جلسه ای داشتیم و به زودی گزارش دیوان در خصوص صندوق توسعه منتشر خواهد شد. استقلال صندوق نکته ی مهمی است و نمی شود در دسترس ترین منابعی که برای تسهیلات در اختیار است تبدیل به منابعی شود که به صندوق باز نمیگردد.

وی ادامه داد: در دسترس ترین وجوه حاصل از منابع صادراتی نفتی باید در اختیار صندوق قرار گیرد و این موضوع کلیدی است. نکته ی دیگر این است که به گونه ای عمل شود که از همین منابع موجود صیانت شود. البته ما با پیشنهاد صندوق با بنگاه داری به شدت مخالفیم بلکه این صندوق باید پشتیبان بخش خصوصی باشد. خود صندوق نباید وارد عملیات اجرایی یا بنگاه داری و یا شرکت داری شود.

دستغیب ادامه داد: این منابع را نباید حتی به شبه دولتی ها داد، تمام تمرکز ما باید به بخش خصوصی باشد. از مجموع تسهیلات اعطایی صندوق نزدیک به یک سوم به بخش خصوصی واقعی داده شده است. وی‌ادامه داد: شفافیت بسیار مهم است و واقعا موضوع محرمانه ای در خصوص صندوق وجود ندارد. ما از محل منابعی که از فروش‌نفت داریم باید بخشی را در اختیار صندوق قرار دهیم تا در اختیار تولید قرار گیرد. بنابراین همه ی مردم باید در جریان اقدامات صندوق قرارگیرند.

رئیس دیوان محاسبات کشور گفت: در حوزه فشار افزایی که هم اکنون در پارس جنوبی نیاز است می شود چند پروژه تعریف کرد و همین الان صندوق می تواند با حمایت از بخش خصوصی وارد این پروژه ها شود. دلیلی برای اقدام مستقیم صندوق ملی در میادین مشترک وجود ندارد و صندوق فقط باید نقش حمایتی داشته باشد.

انتهای پیام
۱۰۲۸
دیدگاه
آخرین‌های اقتصادی
آخرین اخبار
پربازدیدها