رئیس بنیاد مستضعفان اعلام کرد:

وجود ٢٠ میلیون حاشیه نشین در کشور

رئیس بنیاد مستضعفان گفت: آمارهای نامطلوب نشان می‌دهند که جمعیت بیش از ٢٠ میلیون نفری در ایران، حاشیه نشین هستند.

وجود ٢٠ میلیون حاشیه نشین در کشور
پژواک کارفرما -

حسین دهقان درباره اقدامات بنیاد مستضعفان درباره سیاست‌های محرومیت‌زدایی اظهار داشت: ماموریت اصلی بنیاد مستضعفان آبادانی مناطق محروم بوده است و در محرومیت زدایی باید شاخص‌های تعریف کرد تا میزان محروم و محرومیت با این شاخص‌های سنجیده شود. مبنای و پایه انقلاب اسلامی توجه به مستضعفان بوده و این توجه به مستضعفان ادامه پیدا کرده است.

وی ادامه داد: از ابتدای انقلاب به موضوع محرومیت زدایی و توسعه آبادانی مناطق محروم توجه می‌شد و از این رو وزارت جهاد سازندگی شکل گرفت و عمده اقدام این وزارتخانه توسعه زیرساخت‌های مناطق محروم بود اما پس از ادغام وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشاورزی ، در نهاد ریاست‌جمهوری نهادی برای توجه به مناطق محروم شکل گرفت که هم هنوز هم فعال است. 

رییس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه تا کنون نظام به بالغ بر ٩٨ درصد روستا‌ها و مناطقی که  شهرها هم فاصله دارند توانسته آب ، برق، گاز و راههای دسترسی بدهد اما هر چند در این مناطق زیرساخت‌های مانند  مدرسه ساخته شده همین مدارس یا فاقد معلم هستند یا معلمان حاضر در این مناطق به رغم همه تلاش و اقدامات فداکارانه از برخورداری به امکاناتی برای آموزش به دانش آموزان محروم هستند. به دنبال این هستیم در یک فضای ذهنی متفاوت و بدون تکرار گذشته که کامل هم نشده، شرایطی را ایجاد کنیم و این اصل مهم این فضای متفاوت هم نتیجه‌گرایی و اثربخشی است.

دهقان تاکید کرد: مبنا نداریم در یک جغرافیا و گسترده بی حدو مرزی اقداماتی با اتکا به منابع محدود اینجام دهیم و تمرکز ما بر نقاط خاص است که قابل سنجش هم باشد .

وی با بیان اینکه برای توانمندسازی مناطق محروم سه عنصر کلیدی را در نظر گرفته‌ایم که اگر بتوانیم این عناصر را محقق کنیم می‌توان گفت تا چه محرومیت زدایی به اجرا رسیده است، ادامه داد: در محرومیت زدایی اولین موضوع آموزش است. بخشی از آموزش مهارت‌های که افراد آن را  فرا بگیرند و بتوانند در نتیجه آن شغلی داشته باشندو معتقدیم که اشتغال که نتواند نیازهای جامعه را پوشش ندهد نمی‌تواند اشتغال پایدار باشد. اگر اشتغال پایدار در منطقه‌ای وجود نداشته باشد شاهد مهاجرت خواهیم بود و آمارهای نامطلوب نشان می‌دهند که جمعیت بیش از ٢٠ میلیون نفری در ایران حاشیه نشین هستند. مهاجرت از روستا  به شهر برای دستیابی به شغل و امکانات است و اگر در منطقه‌ای امکانات و شغل وجود داشته باشد مردم هیچ دلیلی برای مهاجرت ندارند.

رییس بنیاد مستضعفان با بیان اینکه به دنبال فراگیری آموزش در مناطق محروم هستیم، گفت: آموزش را با نگاه عدالت آموزشی دنبال می‌کنیتوانمندم به این معنا که همین آموزش دانش آموزان تهرانی در مناطق کم برخوردار هم برقرار باشد. در این موضوع بهره گیری از فناوری‌های نوین اهمیت دارد تا برای دانش آموزان دسترسی سهل‌، فراگیر و ارزان ایجاد کند. 

وی افزود: در کنار بخش اموزش، استعدادیابی را هم دنبال می‌کنیم، دانش آموزان مستعد را برای رشد استعداد کمک می‌کنیم و تا پایان این مسیر آنها را همراهی خواهیم کرد. اینگونه نیست که آنهایی که در جغرافیای محدود زندگی کردند ذهن و استعداد آنها هم محدود باشد. با هوش مصنوعی در مناطق محروم استعداد سنجی و بر روی استعداد دانش آموزان مستعد ، سرمایه گذاری می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بنیاد مستضعفان عدالت آموزشی را دنبال می کند، اظهار داشت: در این زمینه بنا نیست جایگزین نظامات رسمی کشور شویم بلکه نقش حمایت گر داریم.

رییس بنیاد مستضعفان با اشاره به بازماندگان تحصیلی در مناطق محروم گفت: متاسفانه بازمانده از تحصیل در مناطق محروم زیاد است چراکه کودکان و نوجوانان عضو تامین معیشت خانوار هستند و همین باعث می‌شود که ترک تحصیل کنند یا بازمانده تحصیلی شوند. وقتی فرصت شغلی در این مناطق ایجاد می‌شوند دانش آموزان هم که عضو اقتصادی خانواده هستند جذب این مشاغل می‌شوند و به آینده بلند مدت این افراد توجه نمی‌شود از این رو باید کارهای فرهنگی انجام شود تا به اهداف بلندمدت کودکان توجه کنند تا از این طرف جامعه را توانمند کنیم تا محیط زیست خود را ارتقا دهند.

وی ادامه داد: موضوع بعدی در توانمندسازی این مناطق،  بعد اقتصادی این مناطق محروم است و با کمک به توانمندسازی افراد، مشاغل خلاق و خانگی حمایت می‌کنیم. تلاش می‌کنیم که مناطق جغرافیایی را تفکیک کنیم تا هر نهاد حمایتی محور توانمندسازی در چند استان باشد. 

دهقان گفت: موضوع دیگر ایجاد کارگاه های مولد و بنگاه های کوچک در این مناطق است و به دنبال این هستیم ذخیره فعالیت های بنیاد را در این مناطق به اجرا برسانیم و با بورسی کردن این شرکت‌ها، مردم این منطقه را سهام دار کنیم تا درآمد پایدار داشته باشند. 

رییس بنیاد مستضعفان تاکید کرد: موضوع دیگری که در محرومیت زدایی دنبال می‌کنیم ارتقای سطح سلامت در این مناطق است و اقداماتی هم در این زمینه در دست اجرا داریم .

انتهای پیام
۱۰۷۶
دیدگاه
آخرین‌های اقتصادی
آخرین اخبار
پربازدیدها