وزارت اقتصاد گزارش داد/روسیه و چین در صدر سرمایه گذاران خارجی دولت سیزدهم

در ۳۳ ماه فعالیت دولت سیزدهم ۶۹۰ طرح سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب معتبر ۱۱.۸ میلیارد دلار به تصویب هیات سرمایه‌گذاری خارجی رسیده است؛ این آمار با حذف طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی مصوبی که در بازه زمانی مقرر پس از صدور مجوز اقدام به ورود سرمایه‌ای به کشور نکرده‌اند.

 وزارت اقتصاد گزارش داد/روسیه و چین در صدر سرمایه گذاران خارجی دولت سیزدهم
پژواک کارفرما -

از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان اردیبهشت سال 1403، تعداد 690 طرح سرمایه‌گذاری خارجی به ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب معتبر 11.8 میلیارد  دلار به تصویب هیات  سرمایه‌گذاری خارجی رسیده است و از آنجا که طرح‌های سرمایه‌گذاری خارجی مصوبی که در بازه زمانی مقرر پس از صدور مجوز اقدام به ورود سرمایه‌ای به کشور نکرده‌اند از فهرست آمار حذف شده، این آمار صرفاً شامل مصوبات سرمایه‌گذاری خارجی معتبر تا این تاریخ است.

بر این اساس حجم سرمایه گذاری مصوب معتبر در بخش نفت و گاز 4826 میلیون دلار، در بخش صنعت 4215 میلیون دلار، در بخش تامین آب، برق و گاز 850 میلیون دلار، در بخش خدمات 637 میلیون دلار، در بخش کشاورزی 718 میلیون دلار، در بخش ساختمان 175 میلیون دلار،  حمل و نقل و ارتباطات 143 میلیون دلار، معدن 19 میلیون دلار و افزایش سرمایه گذاری در طرح های موجود 217 میلیون دلار بوده است.

این آمار همچنین نشان می دهد که روسیه با 2810 میلیون دلار و پس از آن چین با 2118 میلیون دلار بیشترین حجم سرمایه گذاری مصوب معتبر را داشته اند. پس از آن امارات متحده عربی با 1416 میلیون دلار و سپس ایرانیان خارج از کشور با 1358 میلیون دلار بیشترین سهم را از طرح های مصوب معتبر سرمایه گذاری در سه سال اخیر داشته اند.

رونمایی از فاز اول طرح اطلس سرمایه‌گذاری کشور و شروع فاز تحلیلی آن با حضور وزیر  امور اقتصادی و دارایی در بهمن ماه 1402 یکی دیگر از اقدامات تحولی در دولت سیزدهم در حوزه سیاست گذاری خارجی بود.

از  ویژگی‌های طرح اطلس سرمایه‌گذاری کشور می توان به راهبری اصولی و نظام‌مند، بهره‌مندی از داده‌های مکانی کشور در فرایند جانمایی طرح‌های سرمایه‌گذاری، مشارکت نظام‌مند دستگاه‌های ملی و استانی در به‌روزرسانی و اشتراک لایه‌های اطلاعاتی و بهره‌برداری هوشمند از داده‌،  کاربرد اطلاعات مکانی کشور در فرایند جذب سرمایه‌گذاری (داخلی و خارجی) اشاره کرد؛ این اطلس ابزاری برای ارائه تصویر واقعی، روشن و جامع از توان جذب سرمایه اقتصاد ایران خواهد بود.

انتهای پیام
۱۶۹۵
دیدگاه
آخرین‌های اقتصادی
آخرین اخبار
پربازدیدها