ضرورت انتقال صنایع آب‌بر از مرکز کشور

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی بر ضرورت انتقال صنایع آب‌بر از مرکز کشور تاکید کرد.

ضرورت انتقال صنایع آب‌بر از مرکز کشور
پژواک کارفرما -

احد وظیفه گفت: در عصر مدرن به طبیعت و آب احترام نگذاشته‌ایم و اقداماتی مانند انحراف آب از مسیر اصلی، استخراج بیش از حد منابع آب زیرزمینی، رعایت نکردن حقآبه‌ها و... باعث فرونشست زمین شده‌ایم.

وی اضافه کرد: بخش مهمی از تولیدات ما به کشاورزی وابسته است و مهم‌ترین مصرف کننده آب کشور هم بخش کشاورزی است علاوه بر آن بخش عمده از انرژی کشور به‌ویژه در فصل گرم سال از آب تامین می‌شود بنابراین باید به دنبال راهکارهایی برای کاهش مصرف آب در بخش‌های پرمصرف به‌گونه‌ای باشیم که اقتصادمان هم پایدار بماند. 

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی با اشاره به استقرار صنایع آب‌بر از گذشته در مناطق مرکزی ایران، گفت: حوزه مرکزی ایران ۲۵ سهم آب کشور را دریافت می‌کند این در حالیست که بیش از نیمی از جمعیت ایران در این مناطق ساکن هستند. در این شرایط از این به بعد نباید صنایع آب‌بر را در بخش‌های مرکزی کشور مستقر کنیم علاوه بر آن از فناوری بهره لازم را ببریم.

وی تاکید کرد: حتی ادامه فعالیت صنایع آب‌بر در مناطق مرکزی ایران می‌تواند موجب ایجاد بحران شود. به عنوان نمونه فرونشست زمین در اصفهان در حال ورود به این شهر است و می‌تواند جاده‌ها، تاسیسات انتقال آب و حتی اماکن تاریخی را با تهدید مواجه کند. 

وظیفه در پاسخ به این پرسش که چه نهادی می‌تواند در جابجایی صنایع آب‌بر از مرکز کشور عمل کند، گفت: این یک موضوع حاکمیتی و لازم است چندین نهاد به آن بپردازند که از جمله آن‌ها می‌توان به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو به عنوان مصرف کننده آب و سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان نهاد حاکمیتی اشاره کرد.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی با اشاره به نتایج استقرار یک صنعت در منطقه‌ای اظهار کرد: استقرار صنعت در هر منطقه‌ای موجب جذب جمعیت به آن می‌شود چراکه کارگران نیازمند مکانی برای زندگی هستند بنابراین شهرنشینی ایجاد می‌شود و تقاضا برای آب افزایش می‌یابد. در این شرایط باید آمایش سرزمینی را جدی‌تر بگیریم و از ظرفیت‌های سواحل جنوبی کشور هم بهره ببریم.

 وی اضافه کرد: کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس با وجود آنکه شرایط اقلیمی بسیار بدتری از ما دارند اما با شیرین کردن آب تلاش کرده‌اند به اهداف خود برسند.

وظیفه با اشاره به شیرین کردن آب خلیج فارس و انتقال آن به مرکز کشور گفت سالانه صدها هزار میلیارد تومان صرف این پروژه‌ها می‌شود. من با متخصصان این حوزه صحبت کردم. به گفته آنان هزینه تحویل هر متر مکعب آب تصفیه شده نسبی به این صنایع ۳ یورو است و صنعت حاضر به پرداخت این هزینه است. 

وی با اشاره به پرداخت یارانه به کالاهایی مانند سوخت اظهار کرد: اگر همانند کشورهای غربی همانگونه که یارانه می‌دادیم، مالیات هم می‌گرفتیم. آیا این صنعت می‌توانست با پرداخت چنین هزینه‌هایی قابل رقابت باشد؟ 

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره وضعیت جوی کشور طی سال جاری اظهار کرد: پیش از بارش‌های بهاره، اغلب مناطق کشور در حال گذراندن چهارمین سال پیاپی خشکسالی بود ولی بارش‌های فروردین و اردیبهشت ماه به‌طور میانگین ۶۰ درصد بیش از نرمال بود بنابراین کم بارشی زمستان و پاییز را تا حدود زیادی جبران کرد و به‌صورت موقت توانسته‌ایم از خشکسالی هواشناسی خارج شویم. 

وی اضافه کرد: خشکسالی کشاورزی نیز بسیار کاهش پیدا کرده است‌. بارش‌های بهاره نیز از نظر کشاورزی به‌موقع و مناسب بود.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی ادامه داد: بارش‌ها در غرب کشور در حد نرمال و بیش از نرمال بود همچنین بارش‌های خوبی در جنوب کشور ثبت شد. بارش در خراسان رضوی ۲۵ درصد زیر حد نرمال است و سدهای این استان نیز آب زیادی ندارند به‌ویژه سد دوستی که از افغانستان سهم می‌گرفت و الان قطع شده است.

وی اضافه کرد: استان‌های آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، خراسان رضوی، تهران، سمنان بارش کمتر از نرمال دریافت کرده‌اند. به عنوان نمونه بارش‌های تهران حدود ۸۵ میلیمتر کمتر از حد نرمال بوده است و سدهای آن هم وضعیت خوبی ندارند، گرچه نسبت به سال قبل بارش بیشتری دریافت کرده است ولی اثرات کم‌بارشی سال‌های گذشته را امسال حس می‌کنیم.

 وظیفه که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، در پایان گفت: در مجموع با توجه به برداشت بی‌رویه طی سال‌های گذشته داشته‌ایم، خیلی نباید خوش‌بین باشیم.

انتهای پیام
۱۰۴۵
دیدگاه
آخرین‌های اجتماعی
آخرین اخبار
پربازدیدها