معاون میراث‌فرهنگی یزد خبر داد:

تخلف در خانه تاریخی نواب وکیل یزد

معاون میراث‌فرهنگی یزد اجرای سقف به صورت سازه روی حیاط خانه تاریخی نواب وکیل در محدوده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد را تخلف محض خواند.

تخلف در خانه تاریخی نواب وکیل یزد
پژواک کارفرما -

خانه تاریخی نواب وکیل سال‌ها در اختیار میراث‌فرهنگی استان بوده و یکی از بخش‌های مهم میراث فرهنگی نیز در این بنا مستقر است، ولی بنا به دلایلی یکی دو سال قبل، برای مدت ۱۳ سال به صورت استیجاری واگذارشده است، البته مستأجر که یکی از ارگان‌های یزد است، اخیراً اقدام به دخل و تصرفاتی در این بنا، بدون هماهنگی با میراث‌فرهنگی کرده است. 

عبدالمجید شاکری شمسی در خصوص تخلف اجرای سقف سازه‌ای بر روی این بنای تاریخی گفت: اصولاً واگذاری بناهای تاریخی به سایر بخش‌ها در راستای حفاظت بیشتر از این بافت تاریخی صورت می‌گیرد، ولی اجازه نخواهیم داد که مستأجران بدون اجازه و هماهنگی با میراث‌فرهنگی هرگونه دخل و تصرفی در بناها به ویژه این خانه تاریخی که در محدوده ثبت جهانی بافت تاریخی یزد است، انجام دهند. 

معاون میراث فرهنگی استان یزد ادامه داد: قبلاً نیز فعالیت‌های این مستأجر متوقف‌شده بود و اخیراً که مبادرت به نصب پلی کربنات روی حیاط خانه کرده بود ما مانع این تخلف محض شده و اقدام به تعطیلی این فعالیت و جمع‌آوری و ضبط وسایل آن‌ها کردیم. 

او با بیان این‌که واگذاری این خانه تاریخی به دلیل تصمیمات اشتباه در سطح کلان استان بوده است، افزود: البته با توجه به وضعیت آب و هوایی یزد و تابستان‌های گرم، ممانعتی در رابطه با کشیدن‌پوش بر حیاط این قبیل خانه‌های تاریخی از سوی میراث‌فرهنگی صورت نمی‌گیرد، ولی نباید منجر به اختلال در کارکردهای بنا ایجاد شود. 

خانه تاریخی نواب وکیل که مربوط به دوره قاجار و در محدوده بافت جهانی شهر یزد واقع‌شده، به شماره‌ی ۷۷۶۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیام
۱۲۹۴
دیدگاه
آخرین‌های اجتماعی
آخرین اخبار
پربازدیدها