سهم ۷/۹ درصدی اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی کشور

وزیر ارتباطات با اشاره به نقش هوش مصنوعی و اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی کشور ها از علاقمندی این وزارتخانه به همکاری با صندوق توسعه ملی در پیشبرد طرح ها و برنامه های اقتصاد دیجیتال خبر داد.

سهم ۷/۹ درصدی اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی کشور
پژواک کارفرما -

زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در چهارمین همایش بین المللی صندوق توسعه ملی با اشاره به نقش این صندوق در تحقق اهداف برنامه هفتم پیشرفت در بخش توسعه اقتصاد دیجیتال گفت: در تعریف اقتصاد دیجیتال اینطور میگویند که ارزش افرینی اقتصادی مبتنی بر فناوری های نوین است. لایه هسته آن نرم افزار و تولید سخت افزار است و در لایه بعد اقتصاد دیجیتالی، اشتراکی، خدمات دیجیتال و … است. در لایه اخر نیز اقتصاد دیجیتالی شده و تجارت الکترونیک و …. است.
وی ادامه داد: در قانون برنامه توسعه هفتم، یک فصل برای اقتصاد دیجیتال است. بین 5 تا 7 درصد قوانین قانون برنامه مستقیم و غیر مستقیم به اقتصاد دیجیتال مرتبط است. برخی فناوری های کلیدی در زیست بوم اقتصاد دیجیتال شامل: نسا پنجم تلفن همراه، هوش‌مصنوعی، پردازش ابری، امنیت سایبری، تحلیل داده های کلان، واقعیت افزوده، رباتیک و اینترنت اشیا است.

سهم 7/9 درصدی اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص ملی کشور در سال 1401

زارع پور گفت: سهم اقتصاد دیجیتال در کشور های مختلف سهم قابل توجهی است و هم اکنون به طور میانگین 15 درصد از تولید ناخالص ملی کشور ها را تشکیل می دهد. نقش اقتصاد دیجیتال در GDP کشور ما در سال 1402 حدود 7/9 درصد بوده است و در کشوری همچون چین حدود 41 است. میانگین رشد بخش اطلاعات و ارتباطات در سال 1401 حدود 10 درصد بوده و در سال قبل آن نیز حدود 13 درصد بوده است.
وی ادامه داد: ما تا پایان برنامه مکلف شده ایم که تمام ساختمان های کشور از طریق بستر فیبر نوری به اینترنت متصل شوند. هم اکنون یک سوم کشور زیر پوشش فیبر نوری قرار گرفته است. ما در سه نقطه کشور در حال راه اندازی قطب های داده هستیم و آماده ایم مزارع پردازش داده را تاسیس کنیم.
وزیر ارتباطات گفت: رسمیت بخشیدن به دارایی های دیجیتال دیگر تکلیفی است که ما داریم که همراه آن باید تسهیل ورود این شرکت ها به بورس است که منجر به رشد آن ها خواهد شد.

زمینه های مشارکت صندوق برای تامین مالی بخش خصوصی
در پایان وزیر ارتباطات ضمن اشاره به علاقه بالای این وزارت خانه برای همکاری صندوق توشعه ملی در پیشبرد طرح های این وزارتخانه گفت: ما در حوزه های زیر علاقمند به همکاری نصدوق توسعه ملی هستیم.
1- در توسعه زیر ساخت های ارتباطی( بوسژه پروژه فیبر نوری منازل و کسی و کارها)
2- راه اندازی زیرساخت های اطلاعاتی و مراکز پردازشی
3- هوشمند سازی صنایع بزرگ کشور و بخش کشاورزی
4- بومی سازی تجهیزات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات
5- صادراتی کردن و بازارشازی بین المللی برای تجهیزات و محصولات و خدمات حوزه فاوا
6- هوشمند سازی خدمات پستی
7- توسعه صنعت فضایی

انتهای پیام
۱۰۲۳
دیدگاه
آخرین‌های اقتصادی
آخرین اخبار
پربازدیدها