کدام وام‌های قرض‌الحسنه کارمزدشان صفر است؟

به‌دنبال اظهارات وزیر اقتصاد مبنی‌بر صفر شدن کارمزد وام‌های خرد قرض‌الحسنه از ابتدای دی ماه، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از کارمزد صفر برای وام‌های زیر۲۰ میلیون تومان خبر داد.

کدام وام‌های قرض‌الحسنه کارمزدشان صفر است؟
پژواک کارفرما -

احسان خاندوزی چندی پیش اعلام کرد که امسال میزان برخورداری مردم از تسهیلات در تنها بانک قرض‌الحسنه دولتی کشور دو برابر افزایش یافته است و تا پایان سال نیز تعداد تسهیلات‌گیرندگان از این بانک به بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر می‌رسد.

به گفه وی، میزان تسهیلات در مقایسه با پارسال ۶۰ درصد افزایش مبلغی خواهد داشت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین خاطرنشان کرد: کارمزد تسهیلات وام‌های خرد نیز از دی ماه صفر شده و برای سال آینده تلاش این است که به‌ مرور برای وام‌های متوسط و با سطوح بالاتر سطح کارمزد از چهار درصد کمتر و کمتر شود.

مراجعه به برخی شعبه‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، حاکی از آن است که وام خرد، همچنان با کارمزد چهار درصدی ارائه می‌شود. بانکدارها در پاسخ به اینکه چرا همچنان کارمزد چهار درصدی ارائه می‌شود، این‌طور توضیح می‌دهند که منظور از وام‌های خرد، وام‌های ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی است. این در حالی است که از سال ۱۴۰۰، اصطلاح وام خرد به وام‌های کمتر از ۳۰۰ میلیون تومان تعلق می‌گیرد. 

همچنین در این راستا سعید شمسی‌نژاد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، توضیحاتی را ارائه داد.

شمسی‌نژاد توضیح داد که کارمزد وام‌های زیر ۲۰ میلیون تومان از اول دی‌ماه صفر شده است که این رقم از سال آینده پله پله بالاتر می‌رود.

به گفته وی، الزاماتی هم نزد بانک مرکزی و دستورالعمل‌ها وجود دارد که اگر آن را انجام دهند، این افزایش سریع‌تر انجام می‌شود و محدودیتی در وام‌های خرد وجود ندارد.

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به عنوان تنها بانک قرض الحسنه دولتی، وام‌ دیگری هم دارد که همان وام کالا یا کالاکارت است با سقف ۱۰۰ میلیون تومان که شرایط پرداخت این وام هم به‌همان صورت و با پازداخت با کارمزد چهار درصدی خواهد بود.

انتهای پیام
۴۳۸
دیدگاه
آخرین‌های اقتصادی
آخرین اخبار
پربازدیدها