مدیرکل میراث‌فرهنگی استان خبر داد:

وجود بیش از ۱۷ هزار شیء تاریخی در گنجینه میراث فرهنگی لرستان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از وجود بیش از ۱۷ هزار شیء تاریخی در گنجینه میراث فرهنگی استان خبر داد.

وجود بیش از ۱۷ هزار شیء تاریخی در گنجینه میراث فرهنگی لرستان
پژواک کارفرما -

عطا حسن پور گفت: با توجه به وجود آثار و اشیای تاریخی فراوان در این استان، برای تخصیص اعتبار تکمیل موزه های استان در تلاش هستیم.

وی افزود: در حال حاضر تنها یک موزه باستان‌شناسی در لرستان و در داخل مجموعه قلعه فلک‌الافلاک بوده و هشت موزه دیگر در سطح استان به‌عنوان موزه‌های مردم‌شناسی فعالیت می‌کنند.

او اضافه کرد: با توجه به تعداد بالای اشیای تاریخی موجود در لرستان، این تعداد موزه پاسخگو نبوده و بسیاری از این اشیا در معرض دید عموم قرار ندارند.

وی تصریح کرد: در گنجینه میراث فرهنگی لرستان بیش از ۱۷ هزار شیء تاریخی وجود دارد که یکی از دغدغه های اصلی مردم و مسئولان استان ایجاد موزه مناسب و استاندارد برای این اشیا است.

حسن پور افزود: اشیای تاریخی لرستان در دو بخش خلاصه می شود که نیازمند موزه های تخصصی است.

او اضافه کرد: یک بخش حاصل کاوش‌های باستان‌شناسی علمی، هدفمند و نظام‌مند است که آن هم در بخش قبل از انقلاب بوده که توسط باستان‌شناسان خارجی کشف شده و بخش دیگر بعد از انقلاب بوده و توسط باستان‌شناسان بومی کشف شده است.

این مسئول گفت: راه‌اندازی و تجهیز موزه سنگ، سفال و سکه در گرو اختصاص ۲۵ میلیارد تومان اعتبار است و موزه بزرگ مفرغ هم تقریباً ۵۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی لرستان، اظهار کرد: اعتبارات استانی کفاف این امر را نمی‌دهد و امسال قرار است از محل اعتبارات ملی بخش کوچکی از اعتبارات را به ما بدهند و در سال آینده تکمیل شده این اعتبارات را به ما اختصاص بدهند.

حسن‌پور با تأکید بر اینکه در دل باغ «گلستان» و قلعه «فلک‌الافلاک» دو موزه طراحی محتوایی شده است، بیان کرد: یکی موزه باشگاه افسران است که قرار است به‌عنوان موزه سنگ، سفال و سکه بهره‌برداری شود و دیگری موزه سربازخانه تاریخی در باغ «گلستان» است که به‌عنوان موزه بزرگ مفرغ قرار است راه‌اندازی شود.

انتهای پیام
۱۴۱۴
دیدگاه
آخرین‌های اجتماعی
آخرین اخبار
پربازدیدها