مالیات ۱۰ درصدی از حق‌الزحمه پزشکان/ خودروهای بالای ۳/۵ میلیارد تومان مشمول مالیات می‌شوند

نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده میزان معافیت‌های مالیاتی و مالیات خودروهای گران قیمت، واحدهای مسکونی و مراکز درمانی را مشخص کردند.

مالیات ۱۰ درصدی از حق‌الزحمه پزشکان/ خودروهای بالای 3/5 میلیارد تومان مشمول مالیات می‌شوند
پژواک کارفرما -

دومین روز از جلسات علنی مجلس برای رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در خصوص لایحه بودجه سال آینده کل کشور امروز (دوشنبه) دوم بهمن ۱۴۰۲ به ریاست محمد باقر قالیباف، رییس مجلس، تشکیل شد.

 

با اتمام بررسی بودجه، مجلس شورای اسلامی وارد رسیدگی به ایرادات شورای نگهبان در لایحه برنامه هفتم توسعه می‌شود.

اختصاص یک‌ درصد از عوارض خرید و فروش خودروها و موتورسیکلت‌ها به تامین آمبولانس

با تصویب بند الحاقی 2 تبصره 5 بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، ‌به جمعیت هلال احمر و سازمان اورژانس کشور اجازه داده می‌شود به ترتیب جهت خرید (۱.۵۰۰) دستگاه خودرو امداد و نجات و (۱.۵۰۰) دستگاه آمبولانس اقدام نمایند. اعتبار مورد نیاز از محل عوارض یک درصد( %۱)از فروش خودرو و موتورسیکلت داخلی و وارداتی اخذ و به ردیف درآمدی مربوط نزد خزانه داری واریز می‌شود. از محل ردیف هزینه‌ای مربوط به جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و سازمان اورژانس کشور اختصاص می یابد. 

تعیین ساز و کار معافیت مالیاتی شرکت‌ها و اشخاص حقوقی در سال آینده

با تصویب بند ب تبصره 6 بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، معافیت مالیاتی ناظر بر درآمد ابرازی شرکت‌ها و اشخاص حقوقی در سال ۱۴۰۳ را به ازای هر ۴۰ درصد افزایش درآمد ابرازی تعیین کردند.

در تبصره (۷) ماده (۱۰۵) و تبصره ماده ( ۱۳۱) قانون مالیات‌های مستقیم بعد از عبارت «ده درصد نسبت(۱۰%)» عبارت «مازاد بر چهل درصد (۴۰%) » اضافه می‌شود. معافیت ناظر به مواد مذکور صرفاً به درآمد مشمول مالیات ابرازی برای عملکرد سال های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ قابل اعمال است.

براساس تبصره  ماده ۱۰۵ قانون مالیات های مستقیم، به ازای هر ده درصد (۱۰%) افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات اشخاص موضوع این ماده نسبت به درآمد ابرازی مشمول مالیات سال گذشته آن‌ها، یک واحد درصد و حداکثر تا پنج واحد درصد از نرخ‌های مذکور کاسته می‌شود. شرط برخورداری از این تخفیف تسویه بدهی مالیاتی سال قبل و ارائه اظهارنامه مالیاتی مربوط به سال جاری در مهلت اعلام شده از سوی سازمان امور مالیاتی است.

شرکت‌های ایرانی ارائه‌دهنده کالا و خدمات طرف قرارداد با شرکت‌های خارجی، از مالیات معاف شدند

با تصویب بند پ تبصره 6 بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، آن بخش از کالاها و خدمات شرکت‌های ایرانی طرف قرارداد با شرکت‌های خارجی که کالا و خدمات مورد نیاز شرکت‌های پیمانکاری خارجی را در طرح های مورد تعهد طرف خارجی، تأمین می‌نمایند با تایید شورای اقتصاد، مشمول تبصره (۳) ماده (۱۰) قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۱۴۰۰ می‌باشند.

بر اساس ماده ۱۰‌ قانون مالیات‌های مستقیم، موارد زیر از پرداخت مالیات و عوارض معاف هستند و مالیات و عوارض خرید نهاده‌های آنها مسترد می‌شود:

تبصره ۳- خدماتی که توسط اشخاص مقیم ایران (اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی ویا شعب شرکتهای خارجی مقیم ایران) ارائه می‌شود و محل مصرف خدمات و یا مقصد خدمات داخل باشد یا خارج از کشور، در صورتی که مستقیم یا غیرمستقیم ارز حاصل و وارد کشور بشود صادرات محسوب می‌گردد.

واردات آمبولانس از پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی معاف شد

با تصویب بند ت تبصره 6 بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، در صورت عدم امکان تامین از محل تولید داخل توسط سازمان فوریت‌های پیش بیمارستانی اورژانس کشور، جمعیت هلال احمر، بنیاد شهید و امور ایثارگران، دانشگاه های علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی کشور، شرکت ملی نفت ایران و خیّرین بیمارستان ساز با مجوز  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین آمبولانس فوریت‌های اجتماعی توسط سازمان بهزیستی کشور مشروط به استفاده از آن در راستای مأموریت دستگاه های مذکور در سال ۱۴۰۳ از پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی، معاف است. 

 

خودروهای بالای ۳و نیم  میلیارد مشمول مالیات می‌شوند

با تصویب بند د تبصره 6 بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، انواع خودروی سواری و وانت دو اتاق (کابین) دارای شماره انتظامی شخصی در اختیار مالکان اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی که قیمت روز خودروی آنها بیش از سی و پنج میلیارد (۳۵،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) ریال است نسبت به مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات سالانه خودرو به نرخ یک درصد (۱%) می‌گردند.

مأخذ محاسبه مالیات خودرو موضوع این بند، قیمت روز خودرو تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور است.

مالیات ۱۰ درصدی از حق‌الزحمه پزشکان

با تصویب بند ح تبصره 6 بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳ کلیه مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی، نیروهای مسلح، خیریه‌ها و شرکت‌های دولتی مکلفند ۱۰ درصد از حق‌الزحمه یا حق‌العمل گروه پزشکی که به موجب دریافت وجه صورت حساب‌های ارسالی به بیمه‌ها و یا نقدا از طرف بیمار پرداخت می‌شود، به عنوان مالیات علی‌الحساب کسر و به نام پزشک مربوط تا پایان ماه بعد از وصول مبلغ صورتحساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کنند.

یارانه پرداختی به شرکت بازرگانی دولتی ایران مشمول مالیات به نرخ صفر خواهد بود

با تصویب بند ر تبصره 6، یارانه پرداختی دولت به شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران بابت جبران زیان ناشی از فروش کالاهای اساسی به قیمت مصوب، تا سقف زیان مورد تأیید حسابرس منتخب وزارت امور اقتصادی و دارایی مشمول مالیات به نرخ صفر است. این زیان از نظر مالیاتی قابل استهلاک در سنوات بعد نخواهد بود.

و همچنین بند ز تبصره 6، مابه‌التفاوت (یارانه) قیمت‌های فروش تکلیفی آب و برق با هزینه تمام شده آن (مورد تأیید سازمان حسابرسی) که توسط دولت به شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو (تابعه و وابسته) پرداخت می‌شود، به عنوان کمک زیان محسوب و به حساب زیان انباشته این شرکت‌ها منظور می‌شود و از پرداخت سهم سود سهام دولت معاف است.

مالیات واحدهای مسکونی، زمین‌ها و باغ‌ویلاهای لوکس مشخص شد

با تصویب جز 1 بند ژ تبصره 6 بخش درآمدی لایحه بودجه ۱۴۰۳، زمین‌های فاقد اعیانی دارای کاربری مسکونی، اداری و تجاری، باغ ویلاهای مجاز (با احتساب عرصه و اعیان) و واحدهای مسکونی که ارزش هریک از آنها بیش از ۳۵۰ میلیارد ریال باشد، مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات به میزان دو در هزار می‌شوند.

همچنین واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای در حال ساخت، مشمول این مالیات نمی‌شوند. باغ ویلاهای غیرمجاز تا زمان دریافت پروانه ساخت یا اجرای حکم کمیسیون موضوع ماده (۳) قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، مصوب سال ۱۳۷۴ با اصلاحات بعدی و کمیسیون‌های ماده (۹۹) یا ماده (۱۰۰) قانون شهرداری‌ها حسب مورد مشمول جریمه‌ای معادل دو برابر مالیات باغ‌ویلاهای مجاز می‌باشند.

انتهای پیام
۱۱۰
دیدگاه
آخرین‌های اخبار
آخرین اخبار
پربازدیدها