میراث دولت سیزدهم برای پزشکیان/بیکاری،تورم،رشد اقتصادی و صادرات نفت

تک رقمی شدن نرخ بیکاری به واسطه‌ خروج برخی از افراد جویای کار از بازار کار استف در واقع ناامیدی سبب شده برخی افراد از چرخه‌ یافتن شغل خارج شوند و در نتیجه بازار کار با موقعیت تازه مواجه شود .

میراث دولت سیزدهم برای پزشکیان/بیکاری،تورم،رشد اقتصادی و صادرات نفت
پژواک کارفرما -

اقتصاد ایران از پس سال‌های متوالی تحریم و مواجهه‌ جدی با تشدید تحریم و اجرای تحریم نفتی، با بحرانی بسیار جدی روبروست. آنچه در برنامه هفتم دیده شده است، آمال و آرزوهایی است که برای برون رفت از وضعیت کنونی ترسیم شده است. هر چند پزشکیان خود را متعهد به اجرای مفاد پیش‌بینی شده در برنامه‌ هفتم می‌داند اما برخی کارشناسان بر این عقیده‌اند که اجرای برخی پیش‌بینی‌ها نظیر دستیابی به رشد سالانه هشت درصد پیش ‎نیازهایی دارد که در شرایط کنونی ایران فراهم نیست.

با این حال آنچه مهم است، ارائه‌ تصویری تمام و روشن در خصوص وضعیت اقتصادی است تا مشخص شود دولت چهاردهم در کدام شرایط در پاستور مستقر می‌شود.

نکته‌ی مهم و اساسی اما اینجاست که دولت سیزدهم عملکرد خود را در حوزه‌‎های اقتصادی بسیار مثبت ارزیابی کرده و دست‌اندرکاران این دولت معتقدند دستاوردهای اقتصادی آن‌ها قابل توجه بوده است.

رشد اقتصادی مثبت شد

بررسی‌های آماری نشان از آن دارد که رشد اقتصادی ایران در پایان سال ۱۴۰۲ مثبت بوده است. به گواه ارقام اعلامی رشد اقتصادی به ۵.۷ درصد رسیده و نرخ رشد اقتصادی بدون نفت نیز برابر با ۳.۴ درصد رسیده است. در قالب بودجه‌ سال جاری، نرخ رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۳ نیز مثبت پیش‌بینی شده است. افزایش قابل ملاحظه‌ی صادرات نفت در ایران محرک رشد اقتصادی در شرایط کنونی تلقی می‌شود.

ردگیری یک بحران قدیمی

بالا بودن نرخ تورم یکی از مهمترین معضلات اقتصادی ایران است. اقتصاد ایران بیش از پنج دهه است با تورم دو رقمی روبروست و در این سال‌های طولانی تنها سه سال طعم تورم تک رقمی را چشیده است. یک بار در سال‎های میانی دهه‌ شصت و بار دیگر دو سال پیاپی در دولت اول روحانی. هر چند یکی از مهمترین شعارهای دولت سیزدهم مهار تورم و تک رقمی کردن آن بود اما نرخ تورم در محدوده چهل درصد و بالاتر باقی ماند. نرخ تورم در سال گذشته یعنی سال ۱۴۰۲ نیز در محدوده‌ ۴۱ درصد برآورد شد تا روشن شود جنس تورم در ایران دستخوش تغییر شده و نرخ‌هایی بالاتر از گذشته در حال سفت کردن جای پای خود در اقتصاد ایران باشند.

برآوردها حکایت از آن دارد که در خرداد ماه سال ۱۴۰۳، نرخ تورم به ۳۶.۱ رسیده است.

دولت چهاردهم نیز کار ویژه‌  و مهمی در حوزه مهار تورم را پیش رو دارد. نرخ‌های بالای تورم در محدوده‌ بالاتر از ۳۵ درصد و ۴۰ درصد، قدرت خرید خانوار ایرانی را به شدت تحلیل برده است .

نرخ بیکاری چقدر است؟

شاخص مهم دیگر در اقتصاد ایران نرخ بیکاری است. هر چند نرخ بیکاری در ایران تک رقمی شده است اما تحلیلگران بر این اعتقادند که اتفاقا تک رقمی شدن نرخ بیکاری در این حوزه چندان افتخاری ندارد . حجت میرازیی کارشناس اقتصادی و معاون اسبق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر این اعتقاد است که تک رقمی شدن نرخ بیکاری به واسطه‌ خروج برخی از افراد جویای کار از بازار کار است. او معتقد است ناامیدی سبب شده برخی افراد از چرخه‌ یافتن شغل خارج شوند و در نتیجه بازار کار با موقعیت تازه مواجه شود .

افزایش نرخ مشارکت اقتصادی یکی از مهمترین اهدافی است که دولت‌های همواره مد نظر قرار داده‌اند اما با این حال نرخ مشارکت در ایران ۴۱.۳ درصد است . به این ترتیب جمعیت غیرفعال ایران برابر با ۵۸.۷ درصد است.

صادرات نفت

صادرات نفت ایران در شرایطی تحریمی اتفاق می‌افتد از این رو نه مشتریان نفتی ایران شفاف هستند و نه میزان صادرات نفت به صورت رسمی اعلام می‌شود با این حال در جریان مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری چند باری به افزایش صادرات نفت استناد شد. سعید جلیلی، کسی که بنا بر اعلام خودش عهده‌دار دولت سایه است، در مناظره‌های انتخاباتی میزان صادرات نفت ایران را ۱.۵ میلیون بشکه در روز اعلام کرد .

این عدد قابل تایید یا رد شدن در شرایط فعلی نیست چرا که آمارهای صادراتی اعلامی از سوی جلیلی در دولت روحانی با شک و شبهه همراه بود. او اعلام کرد که صادرات نفت در دولت روحانی به سیصد هزار بشکه رسیده بود اما زنگنه وزیر نفت دولت روحانی با ارائه‌ آماری تاکید کرد: در اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۱٫۶ میلیون بشکه صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی داشتیم.

انتهای پیام
۱۷۲۶
دیدگاه
آخرین‌های اقتصادی
آخرین اخبار
پربازدیدها