آموزش‌های مهارتی؛ عوامل کلیدی در تامین نیروی کار ماهر

جزئیات عملکرد آموزشی فنی و حرفه ای در ۱۴۰۲ بیانگر این است که جمع کل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در سال ۱۴۰۲از ۳۸۷میلیون و ۳۰۲هزار نفر- ساعت عبور کرد. بیشترین عملکرد به ترتیب مربوط به استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان‌غربی است.

آموزش‌های مهارتی؛ عوامل کلیدی در تامین نیروی کار ماهر
پژواک کارفرما -

امروزه بسیاری از کشورهای دنیا به سمت مهارت آموزی و ارائه دوره‌های کارآموزی و کارورزی حرکت کرده اند، تا از طریق تربیت نیروی ماهر بخشی از نیروی مورد نیاز بازار کار را تأمین کنند. طی سال های گذشته در کشور ما نیز با تکیه بر اهمیت آموزه‌های مهارتی و تربیت نیروهای کارآمد تلاش شده کارجویان و فارغ التحصیلان به سمت مهارت افزایی سوق یافته و جذب بازار کار شوند؛ اجرای نهضت ملی مهارت آموزی در این راستا می تواند انقلاب و تحول بزرگی به وجود آورد.

آموزش‌های مهارتی و تربیت حرفه‌ای به اعتقاد کارشناسان بازار کار از عوامل موثر و کلیدی در تأمین نیروی ماهر جهت اشتغال و توسعه اقتصادی است.پیش از این نیز صولت مرتضوی, وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت گسترش مهارت آموزی و مهارت افزایی در کشور تأکید کرده و معتقد است: نیاز کشور به آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای، نیازی گسترده و اساسی است که از تولید کفش تا کارهای خدماتی را در برمی‌گیرد.

وی مشکل جامعه را نداشتن نیروی خلاق و ماهر دانسته و می گوید: سازمان آموزش فنی‌وحرفه‌ای توانمندی لازم برای مهار تورّم و رشد تولید را با تربیت نیروی خلاق و ماهر دارد و یکی از راه‌حل‌های مناسب برای عبور از مشکلات کنونی کشور تربیت نیروی انسانی است.

عملکرد آموزشی سازمان فنی‌وحرفه‌ای از 387میلیون نفر- ساعت عبور کرد

مهرداد عظیمی، رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: جمع کل آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در سال 1402از 387میلیون و 302هزار نفر- ساعت عبور کرد. بیشترین عملکرد به ترتیب مربوط به استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان‌غربی است.

در سالی که گذشت آموزش دانش‌آموزان بیش از 15میلیون نفر- ساعت، دانشجویان بیش از چهار میلیون و 500هزار نفر- ساعت، زنان خانه‌دار بیش از پنج میلیون نفر- ساعت، زنان سرپرست خانوار و اعضای خانواده‌شان بیش از سه‌میلیون و 300هزار نفر- ساعت، زندانیان بیش از 12میلیون نفر- ساعت، ساکنان سکونتگاه‌های غیر رسمی بیش از سه‌میلیون و 570هزار، ساکنان مناطق روستایی بیش از 12میلیون نفر- ساعت، سربازان وظیفه بیش از 26میلیون نفر- ساعت، شاغلان بنگاه‌های اقتصادی بیش از 22میلیون نفر- ساعت، عشایر بیش از یک میلیون نفر- ساعت و بهبود یافته از اعتیاد بیش از سه میلیون و 500هزار نفر-ساعت انجام شده است.

انتهای پیام
۷۶۷
دیدگاه
آخرین‌های اقتصادی
آخرین اخبار
پربازدیدها