جزئیات اعطای گرنت تحقیق و توسعه صندوق نوآوری اعلام شد

مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و مدیر توسعه فناوری‌های آینده با اشاره به جزئیات اعطای گرنت تحقیق و توسعه، گفت: در این طرح ۵۰ تا ۷۰ درصد از هزینه‌های اجرای طرح‌های تحقیق و توسعه(تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان) از سوی صندوق نوآوری تامین می‌شود و مابقی از سوی شرکت تامین خواهد شد.

جزئیات اعطای گرنت تحقیق و توسعه صندوق نوآوری اعلام شد
پژواک کارفرما -

معصومه خان احمدی در نشست تخصصی مرکز شتابدهی که امروز در محل ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد،  شتابدهنده‌ها را فرصت مناسبی به منظور جذب سرمایه برای هسته‌های فناور توصیف کرد و افزود: صندوق نوآوری برای کمک به توسعه تحقیقات ابزار سیاستی به نام گرنت تحقیق و توسعه را در دستور کار قرار داده است. این گرنت حمایتی با رویکرد تحریک عرضه و تقاضا تعریف شد.

وی هدفمندشدن تحقیقات شرکت‌های دانش‌بنیان و شتابدهنده‌های دانش‌بنیان در راستای توسعه فناوری‌های گلوگاهی شرکت‌ها را از اهداف اجرای گرنت تحقیق و توسعه صندوق نوآوری عنوان کرد و یادآور شد: در این گرنت حمایتی، تیم‌های تحقیقاتی که دارای ایده‌های فناورانه‌ای باشند، ایده‌های خود را به ما ارسال می‌کنند و با انعقاد قرارداد سه‌جانبه میان صندوق،  شرکت دانش‌بنیان و تیم تحقیقاتی، از کاربردی شدن این ایده در شرکت‌ها حمایت خواهد شد.

خان احمدی، حل چالش‌های همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان با دانشگاه‌ها، کمک به رفع نیازهای گلوگاهی شرکت‌ها، ایجاد نقطه تماس بهینه، افزایش جذابیت سرمایه‌گذاری و عبور از نقطه مرگ، ایفای نقش صندوق در کمک به توسعه زیست‌بوم، استفاده از ظرفیت‌های عظیم موجود در کشور و افزایش انگیزه اساتید در حل نیازهای فناورانه را از مزایای این گرنت نام برد.

مدیر توسعه فناوری‌های رو به آینده با اشاره به جایگاه این اقدام حمایتی، ادامه داد: یکی از الزامات توسعه کسب و کارها در شرکت‌های دانش‌بنیان، تداوم فعالیت تحقیق و توسعه با هدف گسترش فناوری است. بدون انجام این فعالیت‌ها، کسب و کارهای دانش‌بنیان به تدریج نوآوری خود را از دست می‌دهند.

وی با اشاره به فرایند اعطای گرنت تحقیق و توسعه از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی، خاطرنشان کرد: بعد از انعقاد قرارداد ۳ جانبه تضامین لازم دریافت می‌شود و ۶۰ تا ۹۰درصد حق مالکیت فکری طرح متعلق به تیم‌های تحقیقی ارائه دهنده ایده و ۱۰ درصد آن مربوط به شرکت دانش‌بنیان متقاضی است.

به گفته وی، اعطای این گرنت بدون مالکیت فکری، مادی و معنوی برای صندوق و بدون الزام به چاپ مقاله یا ثبت اختراع خواهد بود.

مشاور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: ۵۰ تا ۷۰ درصد از هزینه‌ها (تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان) از سوی صندوق نوآوری تامین می‌شود و مابقی از سوی شرکت تامین خواهد شد.

خان احمدی با بیان اینکه اعطای این گرنت از اواخر سال ۹۹ اجرا شد، اضافه کرد: تعداد درخواست‌های ارسالی در سال ۹۹، بالغ بر ۲۶۷ و در سال ۱۴۰۰ به عدد ۲۷۹ درخواست رسید. این میزان در سال ۱۴۰۱ به عدد ۳۵۰ و در سال ۱۴۰۲ به ۴۷۳ درخواست رشد داشته است.

وی، تعداد کل درخواست‌های ارسالی تاکنون را ۱۳۷۹ مورد اعلام کرد و یادآور شد: در این بسته حمایتی طرح‌های دارای TRL بالاتر از ۵ مورد حمایت قرار می‌گیرند.

مدیر توسعه فناوری‌های رو به آینده، بیشترین درخواست فناوری را مربوط به حوزه نانو فناوری ذکر کرد و گفت: زیست فناوری با ۱۳۷ درخواست، اقتصاد دیجیتال با ۹۰ درخواست، علوم شناختی با ۵۱ درخواست و آب و انرژی با ۴۳ درخواست در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی، کمترین میزان درخواست را مربوط به حوزه حمل و نقل پیشرفته دانست و افزود: رباتیک، تجهیزات اپتیک و لیزر، مهندسی بافت، کشت بافت، یادگیری ماشین، سامانه‌های دارو رسانی، علوم شناختی و ساخت افزایشی از حوزه‌های فناورانه مورد حمایت این گرنت هستند.

خان احمدی، دانشگاه تهران، صنعتی امیرکبیر،  دانشگاه آزاد،  صنعتی شریف، خواجه‌ نصیرالدین طوسی، شهید بهشتی و تبریز را به ترتیب دارای بیشترین درخواست در این طرح عنوان کرد و ادامه داد: دانشگاه تهران، اصفهان و کرمانشاه رتبه‌های اول تا سوم در مشارکت در فراخوان‌های این طرح هستند.

انتهای پیام
۱۵۳۹
دیدگاه
آخرین‌های اقتصادی
آخرین اخبار
پربازدیدها